Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

MAGIC MORAVIA - Shih-tzu kennel FCI

Standard‚historie

_____________ KNIHA NÁVŠTĚV  /  GUESTBOOK

Tomáš a Žaneta Žiškovi

Kirilovova 121,Paskov

telefon: 777- 082 702
NAVRCHOLU.cz_____________________ _____________________

 

                                                                                                                                                      

                                                                                   Standard SHIH-TZU

Země původu: Tibet

Celkový vzhled: Statný pes s bohatou,hustou srstí.Pes s jednoznačně sebevědomým postojem, hlava opticky  připomíná střed chryzantémy.

Povaha: Přátelský,čilý,velice pozorný,ostražitý a nezávislý.

Hlava: Široká,kulatého tvaru,široký rozestup mezi očima.Dlouhá srst na bradě a pod nosem tzv. "vousy" a "knír".Srst na konci hřbetu nosu rostoucí směrem nahoru je stažená gumičkou. Tlama široká, kvadratická,krátká,nezvrásněná.Černý nos, u psů játrově zbarvených,nebo s játrověhnědými znaky může být nos tmavěhnědý. Délka od špičky nosu ke konci stopu je cca 2,5cm. Hřbet nosu je rovný,nebo mírně zdvižený.Horní plocha nosní houby je zá roveň,nebo o něco níže,než okraj spod ního víčka.Široce rozevřené nozdry.Špička nosu klesající dolů,tak jako sevřené nozdry, jsou nežádoucí. Pigmentace na tlamě co nejméně přerušovaná.

Oči: Velké,tmavé,kulaté s mírumilovným výrazem.Se širokým odstupem od sebe,nevypouklé. U psů s játrově- hnědými znaky jsou světlejší oči přípustné.Bělmo očí nesmí být viditelné.

Uši: Velké,svěšené.Nasazení je o něco níže než vrchol lebeční kosti.Bohatě osrstěny,splývající se srstí rostoucí na šíji.

Skus: Široký,s lehce přiléhavým předkusem anebo s klešťovým skusem,pysky sevřené.

Přední končetiny: Lopatky posazeny poněkud více dozadu.Běhy krátké,svalnaté s pevnými, rovnými kostmi v souladu se šířkou a hloubkou hrudníku.

Tělo: Délka mezi kohoutkem a nasazením kořene ocasu je větší,než výška v kohoutku, hruď široká a hluboká,pevné plece,rovná linie hřbetu.

Zadní končetiny: Běhy krátké,svalnaté se silnými kostmi.Při pohledu zezadu jsou rovné a sou- běžné,bohatým osrstěním vypadají robustně.

Tlapky: Kulaté,pevné polštářky-nášlapná plocha tlapky.Bohatým osrstěním působí velmi veliké.

Ocas: Kořen ocasu je poměrně vysoko nasazen,bohatě osrstěn a nesen přes hřbet,přičemž oblouk  ocasu je přibližně ve stejné výši s nejvyšším bodem lebky,čímž vytváří harmonický vzhled.

Pohyb: Arogantní,klidný a plynulý,větší výšlap předními běhy,při chůzi,pohledem zezadu jsou jasně viditelné polštářky tlapek  zadních končetin.

Srst: Dlouhá,s hustou podsadou,nesmí být kadeřavá,mírné zvlnění srsti je dovoleno, srst na hlavě se stahuje do copku.

Barva: Jakékoliv zbarvení a kombinace barev je přípustná,u vícezbarvených jedinců je bílý znak na čele a špičce ocasu velmi žádoucí.

Váha a výška: váha 4,5 kg - 8,1 kg,ideální váha 4,5 kg - 7,3 kg.Výška v kohoutku do 26,7 cm.

Historie plemene

Kořeny historie Shih-tzu sahají hluboko k počátkům našeho letopisu. Jeho původ je stejně záhadný jako původ většiny asijských plemen. Je řazen do skupiny "čínských psů". Je známo, že plemeno Shih-tzu bylo chováno a cílevědomě kříženo po několik století.

Pradávná historie říká, že pravá země původu tohoto plemene je Tibet.Předkové Shih-tzu byli chováni v chrámech a klášterech.

Kontakt mezi Tibetem a Čínou se přibližně v 8.stol., díky náboženského propojení, prohloubil, což mělo vliv i na chov a rozšíření těchto psů. Přesvědčení o posvátnosti tibetských lvích psů, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů a kněží, bylo svého času velice rozšířené.Posvátnost dokazují i sochy se zřetelnou podobou lvího psa, nebo přímo lvů, který je symbolem ve světě buddhismu, z mědi nebo kamene umístěné před vchody chrámů a synagog jako strážci či hlídači.

Existuje množství pohádek a legend, souvisejících se lvím psem.

Od roku 1300 tyto psy lidé běžně chovali ve svých domovech. V roce 1908 Jeho Svatost dalajlama daroval císařovně vdově Cch´- si , která v té době držela přes stovku pekinézů, několik psů. Ti byli popisováni jako podobní "lvím psům" vídaným v Pekingu.Císařovna je nazvala ši-tzu kou.Po její smrti byli psi rozdáni nejrůznějším zájemcům.

První oficiální záznamy o importu lvích psů do Evropy pocházejí z roku 1901.Tito psi se nacházeli v Anglii, ale během první světové války všichni bez zanechání potomků vymřeli. Další přišli do Anglie až po první světové válce.

V plemenné knize ČR je jako první zapsaná fena Chanell vom Tadsch Mahal, narozená v roce 1978 v majetku paní Katky Štroblové (CHS Sluneční svit), druhé místo zaujímá dcera Chanell a Urmela vom Heydpark - Alice Sluneční svit.
Dovezená fena Andromeda di Casa Corsini dala chovatelské stanici pana Vojtěcha Vinčánka Krása Moravy život vrhu štěňat, jejichž otcem byl E´lal vom Tschomo Lungma.Dalšími dovezenými zvířaty byla fena Etana Chicatita z Belgie a pes Berril Le petit Joujou z tehdejší NSR. Po tomto psovi byly dva vrhy v chovatelských stanicích Sluneční svit a Krása Moravy. Dovozy z Rakouska, NSR a NDR rozšířily chovnou základnu.Chovatelský klub vznikl v roce 1978.

                                                                 

                                                                                           

   
TOPlist