Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

MAGIC MORAVIA - Shih-tzu kennel FCI

Povaha / character

_____________ KNIHA NÁVŠTĚV  /  GUESTBOOK

Tomáš a Žaneta Žiškovi

Kirilovova 121,Paskov

telefon: 777- 082 702
NAVRCHOLU.cz_____________________ _____________________

                                                                                                                                                                           

Shih-tzu je pes přítulné a laskavé povahy,ale také s určitou dávkou hrdosti a sebevědomí. Svým nevelikým vzrůstem není náročný na zabydlení,bez problémů může být držen téměř v každém bytě.Patří do skupiny společenských psů, je to veselý malý pes,který se rád účastní všeho,co je zajímavé.Svého pána dokáže nade  vše milovat,je přátelský, pozor ný a nezávislý.

Je to plemeno spíše chňapavé,než přehnaně uštěkané.

Vznik plemene je dle historických pramenů v Tibetu. Prapředci dnešních shih-tzu pomáhali hlídat stáda a majetek. Později byli psi chováni v klášterech, kde po několik staletí již cílevědomá plemenitba vedla k nezaměnitelnému vzhledu a žádané povaze.

Již v těchto dobách byli tito psíci používáni jako cenný dar, sloužili jako tzv. "Tributum pacis"-poplatek za mír pro čínského císaře. Takovýto dar musel být dostatečně výjimečný a vzácný. Vždyť mírové soužití s velkou Zemí středu bylo pro Tibeťany existenční záležitostí.

Psíci byli dále chováni v Číně, a jako vzácnost nemohli patřit komukoli. Psík byl luxusním atributem.Tomu také odpovídala úroveň péče.Jejich vzhled byl šlechtěním dále proměňován-docházelo ke zkrácení čenichové partie, a cíli - vzhledu "lvího psa" se podřizovala i snaha o mohutnou hřívu a též zlatou (barva císaře) barvu.

Jisté je, že tito psíci patřili aristokracii a byli podle toho vychováváni. Shih-tzu musí být hrdý (někdy až arogantní), nicméně přátelský a společenský. Tyto vlastnosti si shih-tzu zachovává i v dnešní době.Je to pejsek k rodině přátelský, hravý, k cizím někdy zpočátku nedůvěřivý. Není to však pes jednoho pána. Je milý a projevuje svou radost a náklonnost každému, kdo mu dá najevo, že o ni stojí. Je to možná právě tato vlastnost, proč je shih-tzu tak oblíben.

Cítí -li se ublížen, dá to ostentativně najevo. Stále si zachovává i své hlídací instinkty. Neujde mu žádný podezřelý šramot, jejich oblíbenou činností je" hlídat" z okna , z balkonových dveří nebo na zahradě.Přestože svou velikostí nemohou být odstrašující nebo obranářští psi, spolehlivě hlásí a upozorňují na cokoli neobvyklého.

Shih-tzu s Vámi rád půjde na procházku, rád se proběhne po louce (rád vymete i všechna křoví a roští-k veliké pozdější radosti majitele při následném vybírání těchto přírodnin ze srsti). Shih-tzu můžete vzít i na celodenní výlet, pokud není zrovna moc velká zima nebo vysoké letní teploty. Půjde s Vámi rád- raději, než aby zůstal sám doma. Shih-tzu se hodí i na agility, pokud mu neplánujete výstavní kariéru.

Cestování se shih-tzu není problém, byť to nejsou zcela "kapesní" psíci, jako třeba čivava nebo jork. teriér, snadno je přepravíte v psí tašce přes rameno nebo plastové přepravce na psy. (Stejně Vám ale nejraději po dobu cesty budou ležet na klíně nebo alespoň vedle Vás).

Shih-tzu také rád lenoší.Nejraději na vyvýšeném místě (křeslo, gauč, postel) s výhledem do okolí. Má odtud patřičný přehled o všem, co se děje a při tom se může jen tak povalovat a přetáčet z jednoho boku na druhý… Pokud shih-tzu jednou pustíte k sobě do postele, buďte si jisti, že přesně odhadne, kdy Vy si jdete lehnout, a rozhodně v té posteli bude rychleji než vy a radostně Vás bude očekávat. Shih-tzu nepřekáží a spokojí se s malým místečkem třeba u nohou, ale chce být stále s Vámi.Ráno Vás spolu s pískajícím budíkem přijde probudit-olízat, očuchat a pomazlit se.

Pro děti je shih-tzu nesporně báječný, hravý, rozpustilý a milý kamarád. Mohou se o něj starat, nehrozí, že by ho nezvládly, jdou-li ho venčit na vodítku, ani nemusíme mít obavy, že při chvilkové nepozornosti dítěte někomu ublíží.

Shih-tzu je vhodný i jako společník osamělých starších osob. Je to společník-když se na Vás dívá, víte, že Vám přesně rozumí. Umí vyjádřit svou radost, nadšeně Vás uvítá, i když jste byli pryč jen pár minut. Bude sedět tam, kde Vy, bude stále s Vámi a bude z toho, že může být s Vámi, mít radost. Nevyžaduje dlouhé procházky, nespotřebuje mnoho krmení, a pokud nepěstujeme výstavní srst,ani finance za kosmetiku nejsou neúnosné. I fyzicky slabší pán nebo paní ho bez problémů zvládne,a v případě, že se musí na nějakou dobu rozloučit (třeba při nutné hospitalizaci),jistě snadno najde někoho v rodině nebo u známých, kde by malý a v bytě zvyklý pejsek mohl na paničky nebo páníčkův návrat počkat.

Shih-tzu je rád středem pozornosti, umí se předvádět. Pozornost si ale nevynucuje. Vycítí naprosto spolehlivě, kdy máte chuť si hrát, a také pozná, kdy musíte pracovat a na hraní není čas. V takové situaci neruší, nedožaduje se pozornosti, stačí mu, že může být ve vaší blízkosti.

Časem zjistíte, že jeden (nebo jedna) je málo, protože se o něj budete s ostatním členy rodiny přetahovat…. Ti z nás, co propadli shih-tzu mánii, už ví ……jeden nestačí !!!

                                                                                              

                                                                                             Copyright Protected © All Rights reserved

                                                                                                     designed © by Magic Moravia 2006

TOPlist